Pierwsze kroki muzyczne stawiałem w państwowej szkole muzycznej 1-szego stopnia w Zgorzelcu, w klasie fortepianu. Szkołę ukończyłem w  1979 roku. Dalsze działania były związane z amatorskim, lokalnym zespołem rockowym .

agoniaOd lewej:

Rafał Wiesse
Wojtek Pokrzewiński
Tomek Słowikowski
Tomek Grabowy

Marcin

 

Marcin Piwarski
-vokal
Tomek Grabowy(na drugim planie)

 

Tomasz Grabowy bass

 

To był pierwszy dzień z gitarą basową!!!..
( na prawdę !!)-->>

 

 

wojtek perkusja

 

Wojtek Pokrzewiński - perkusja

 

 

 

 

Jak zwykle w tych latach za czasów komuny był pochód a potem jakiś koncert, tak to my, zespół "Agonia" ze Zgorzelca.To były na prawdę piękne czasy, a my graliśmy na prawdę okropną muzykę, zresztą w większości moje kompozycje.

 

arek

 

 

ArekŻmijewski - gitara

 

 

Zespół "Agonia" był pierwszym zespołem w którym uczyłem się grać.Ćwiczyliśmy regularnie w Domu Kultury w Zgorzelcu. Braliśmy udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosemki Młodzieżowej( rok 1980 -chyba). Razem z Jeleniogórskim Zespołem " Fort BS " dostaliśmy sie nawet do Katowic na półfinałowy przegłąd. Konkurs odbył się w "Spodku" po który odbył się koncert gwiazd : "Lady Punk", "Banda i Wanda",...My jako zespół oprócz doświadczenia i przygody nic niestety nie zdobyliśmy.

 

<-- Dom Kultury w Zgorzelcu.

 

 

Prawdziwa historia zaczęła się właściwie od momentu wyjazdu na studia do Wrocławia(1983rok). Studiowałem bioinżynierię na Politechnice Wrocławskiej.
W tym czsie udzielałem się w rockowym środowisku muzyków. Najbardziej znaczące zespoły tamtego okresu to zesół "Strange Space" (PiotrekKarpiński, Marek Rokita) -graliśmy muzykę elektroniczną oraz "Maxi Salon" - typowo rockowe granie jakie miało miejsce w latach 80-tych. Tam poznałem saksofonistę Leszka Siwca dzięki któremu przeszedłem na "drugą stronę mocy"- jazz. Bardzo dużo zawdzieczam Leszkowi tak jak i innym kolegom z którymi grałem , próbowałem i doświadczałem mnóstwo ciekawych przygód.

>>>>>Maxi Salon (Klub Rura 1983 rok) >>>>> maxi salon
Krzysztof Krawczyk -gitara
Marek Podstawek -Perkusja
Leszek Siwiec -Saksofon
Tomasz Grabowy - Bas
Niewidoczny na zdjęciu wokalista - Julio

 

Po dwóch latach przeniosłem się na Uniwersytet Wrocławski, na kierunek informatyki. Studia skończyłem w 1992 roku obroną pracy magisterskiej. Podczas okresu studiów bardzo aktywnie zajmowałem się muzyką.

 

 

 

 

W latach 1986-1992 byłem członkiem zespołu „Spirituals Singers Band”.

<-- Ówczesna ulotka reklamowa. Od lewej: Olga Bocek(obecnie Bończyk), Włodzimierz Szomański (kierownik zespołu), Małgorzata Momot,

Monika Moras, Janusz Cedro (również menager zespołu), Edward Solecki, Marek Dygdała,

Tomasz Grabowy, Janusz Szczurowski (mój serdeczny przyjaciel), Andrzej Waśniewski, Roman Molik.

 

 

 

 

 

 

 

Jednocześnie jeździłem regularnie na warsztaty jazzowe w Chodzieży i grałem we wrocławskim „Head Office”. Z zespołem tym wystartowałem na „XIII Jazz Juniors” w Krakowie (1985r) zdobywając tam wyróżnienie indywidualne.

HurryUpHurry Up (W nietypowym składzie : Jerzy Kaczmarek, Marek Napiórkowski, Tomasz Grabowy, Przemysław Cioch)

W latach 1993 -94 grałem w zespole „Hurry up” Marka Napiórkowskiego.

 

 

 

 

Inną formacją z którą współpracowałem w tym czasie Był kwartet Izy Zając i Jarka Małysa.

malys

Janusz Szczurowski, Tomasz Grabowy, Jarek Małys i Iza Zając.

W składzie z Januszem Konefałem - gitara (graliśmy na festivalu w Bratysławie przed "Syndycate" -Joe Zawinul'a)
- niezapomniane przeżycie !

 

 

 

 

W 1993 roku założyłem wraz z Markiem Napiórkowskim i Arturem Lesickim zespół „Funky Groove”

FG

 

Funky Groove - początki -(Dariusz Kaliszuk,
Tomasz Grabowy, Marek Napiórkowski i Artur Lesicki)

 

 

 

Funky Groove -ostateczny skład

Artur Lesicki,

Marek Napiórkowski

Marcin Jahr

Tomasz Grabowy

 

 

Zespół funkcjonuje do dziś.Nagraliśmy dwie autorskie płyty CD ( „Funky Groove”, „Go To Chechua Mountain” ).  Pierwsza płyta została uznana przez czytelników „Gitara i Bas” płytą roku 1997. Druga wygrała plebiscyt magazynu „Gitara i Bas+Bębny”- „Najlepsza Płyta Gitarowa – Jazz”(2002r). Dodatkowo wyróżniono mnie wraz z Marcinem Jahrem(perkusja) nagrodą „Najlepsza Sekcja Rytmiczna Bas+ Bębny”(2002r).W 2004 roku zespół Funky Groove  znalazł się na pierwszym miejscu ankiety czasopisma „Jazz Forum" w kategorii zespół elektryczny. Z zespołem tym grałem praktycznie na wszystkich festiwalach w Polsce.Koncertowaliśmy również w Niemczech i Szwecji.

W 1995 roku zostałem członkiem czołowego polskiego zespołu „Walk Away”.  Współpraca rozpoczęła się nagraniem płyty „FX” z udziałem Mike Stern’a , Mino Cinelu, Urszuli Dudziak i Mietka Szcześniaka. Z zespołem tym obyłem wiele tras koncertowych.Brały w nich udział gwiazdy światowego jazzu: Erick Marienthal, Randy Brecker, Mino Cinelu, Urszula Dudziak, Dave „Fuze” Fiuczyński, Frank Gambale, Bob Malach. Dodatkowo brałem udział w niezależnych projektach – Trasa z Billem Evansem i Dean’em Brownem zwieńczona płytą „Night Live”.

WalkAway

Walk Away -w roszerzonym składzie:
Zbigniew "Jaco" Jacubek, Krzysztof Zawadzki, Dean Brown (gościnnie), Bill Evans(Gościnnie), Tomasz Grabowy, Adam Wendt i Bernard Maseli.

 

 

 

 

 

 

Walk AwayWalk Away - aktualny skład (od lewej):
Adam Wendt, Krzystof Zawadzki,
Tomasz Grabowy. Bernard Maseli

 

 

 

 

 

 

Black Heritage

Od 1998 roku stale współpracuję z irlandzkim gitarzystą Henry Mc’Cullough. Odbyłem z nim wiele tras koncertowych po Polsce i dwa razy po Irlandii. Nagraliśmy wspólnie płytę „Belfast to Boston”.
Od 1993 roku współpracuję ze znanym wrocławskim perkusistą Zbigniewem Lewandowskim. Brałem udział w wielu projektach tego muzyka.
W 1993 roku byłem zaproszony do nagrania płyty „Songs for Friends”, gdzie miałem możliwość zaistnienia z czołówką polskich artystów jazzowych( Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski).
W latach 1995-97 współpracowałem ze znaną polską piosenkarką Krystyną Prońko. Zwieńczeniem współpracy jest płyta CD „Złość”. Wraz z Lewandowskim zagrałem wiele koncertów z Ewą Urygą oraz nagrałem płytę „Colours of Soul”.
Innym projektem „Levandka” był zespół Mike Russel Blues Band i później Mike Russel Funky Teem( lata 2000-2004). Ja i Lewadowski zostaliśmy zaproszeni do zespołu „Black Heritage” , Berlińskiego zespołu utworzonego przez muzyków z różnych krajów, grających muzykę zakorzenioną w Afryce.
Znaczącym projektem z moim i Lewandowskiego udziałem jest Zespół „Wild Cats” .- muzyka autorstwa gitarzysty Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego. Nagraliśmy wspólnie płytę CD a w 2005 roku zagraliśmy dwa koncerty na festiwalu  w San Sebastian i wiele koncertów na terenie Polski.
Innym projektem z moim udziałem jest zespół Zbigniewa Jakubka( muzyka z Walk Away). Zespół powstał w 2005roku i brał już udział na kilku festiwalach, między innymi w Koszycach (27,09,2006 –Słowacja). W tym samy czasie udzielałe się również w dużym (10 osobowym) zespole funkowym Funky Hornhibition -założonym przez Tomasza Kasiukiewicza.
Od roku 2005 współpracuję również z wrocławskim gitarzystą Leszkiem Cichońskim, z którym odbyłem trzytygodniową trasę koncertową we Francji(2006r). Nagraliśmy wspólnie Trzy płyty – „Polskie Gitary Grają Hendrixa” 2008, "The best of Studio & Live (2008 ), "Sobą Gram" (2012),"Thanks Jimi Symphonic" (2020) .Wielokrotnie koncertowaliśmy w ramch wrocławskiej imprezy na Rynku – Biciu rekordu Guinessa, graliśmy support przed Deep Purple, koncert z Bernie Marsden – współtwórcą słynnej grupy White Snake. Graliśmy koncerty z godnym następcą Hendrixa – Stan'em Skibby.

Cichonski
Zespół Leszka Cichońskiego "Guitar Workoshop"
Na zdjęciu: Łukasz łyczkowski, Tomasz Grabowy, Leszek Cichoński.


W 2007 roku wspólnie z wibrafonistą, Miłoszem Rutkowskim utworzyliśmy program autorski z muzyką w stylu World Music o nazwie „Vibraslap”.Zespół zagrał na paru festiwalach, by wspomnieć na "Hałda Jazz Festiwal" w Bogatyni(13,06,2008) oraz Jazz nad Odrą (2011). Nagraliśmy płytę – o takim samym tytule ”Vibraslap” (2011).

Vibraslap

 

Vibraslap (2011)- trzon zespołu:
Tomasz Grabowy, Miłosz Rutkowski i
Janusz Szrom

 

 

 

Vibraslap II

 

 

 

 

Vibraslap (2019)- Tomasz Grabowy, Miłosz Rutkowski,
Marcin Wawrzynowicz, Robert Jarmużek,
Łukasz Sobolak, Tomasz Wendt

 

 

Innym projrktem z moim udziałem jest Trio Artura Lesickiego. Zespół zagrał już wiele koncertów w kraju i za granicą( trzy trasy koncertowe w Rosji -2007rok). Jako niezależny muzyk byłem zapraszany do zespołów organizowanych przy okazji opolskiego Festiwalu Perkusyjnego: Dave Samuels (2004),Tony Royster Junior (2007).
Innymi formacjami do których regularnie jestem zapraszany to : trio Marka Radulego(od 2012) , projekt Tomasza Kaczmarczyka i Krzysztofa Wermińskiego - SLOW (od 2012), Wolna Grupa Bukowina (od 2014) oraz wszelkie projekty z udziałem Krzysztofa Żesławskiego -multiinstrumentalisty znanego z wielu projektów z udziałem artystycznej młodziezy z Liceum 17 (imienia Agnieszki Osieckiej).

SLOW.

SLOW -Tomasz Kaczmarczyk, Leszek Szczerba, Krzysztof Wermiński, Tomasz Grabowy i Sławek Berny


 

 

 

 

Poza działalnością artystyczną od 1998 roku regularnie prowadzę warsztaty gitary basowej w Bolesławcu „Blues nad Bobrem”. W latach 2004-2005 uczyłem na warsztatach jazzowych w Inowrocławiu i  w 2006 roku prowadziłem warsztaty w Płocku, Stalowej Woli i wielu innych miejscach na terenie naszego kraju. W latach 2007 - 2019 byłem nauczycielem klasy gitary basowej w szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu imienia Zbigniewa Czwojdy. Lata doświadczeń edukacyjnych zaowocowały wydaniem podręcznika „Moja Basówka” (2010) oraz "Szkoła Improwizacji w Pochodach Basowych" (2017) .

Moja BasowkaSzkola Improwizacji

 

Tomasz Grabowy